Stavba vysněného bydlení, svépomocí.

Co vše je potřeba připravit a vyřídit než pustíme bagr na pozemek, aby provedl skrývku ornice a vykopal základové pasy?

S Lenkou jsme si rozdělili činnosti. Já budu řešit práce na pozemku a protože se Lenka bude věnovat vyřizování záležitosti s úřady. 

Před zahájením všech výkopů jsme si museli nejprve nechat vytyčit základovou desku případně i základové pasy na pozemku.

Na doporučení od mého kolegy jsem se obrátil na pana Ing. Pavla Soukupa z firmy GEOPLAN, která sídlí v České Lípě. Protože jsem nevěděl, jak se postupuje, obrátil jsem se na firmu telefonicky a požádal je o zodpovězení všech mých dotazů včetně toho, s jak velkou časovou rezervou bych se měl ozvat před zahájením prací na pozemku.

 

Skrývka ornice

Asi moje první otázka, kterou jsem měl na začátku stavby. 

Skrývka ornice se provádí kvůli odstranění úrodné půdy, kterou můžeme později použít na jiné části pozemku nebo jako v našem případě na terénní úpravy a zároveň tím můžeme částečně vyrovnat povrch, pokud se nacházíme v mírném svahu nebo v dolíčku.

V našem případě jsme měli skrývku ornice nařízenou ve stavebním povolení. Rozhodli jsme se jí tedy udělat a nechat ji na pozemku pro budoucí použití. Bohužel naše půda je dost jílovitá a nevidím moc možností jak ji jinak na pozemku využít kromě terénních úprav, které budeme určitě řešit již v průběhu příštího roku.

Skrývka ornice se podle toho co jsem se dočetl dělá cca do hloubky 30cm. 

Já jsem skrývku ornice udělal cca do hloubky 20 cm a i tak se jednalo o poměrně velkou hromadu půdy. Skrývku ornice jsem udělal cca s 2,5m odstupem od vytyčené základové desky, aby se dalo lépe manipulovat s materiálem nebo se na plochu kolem desky mohla vyházet zemina ze základových pasů.

Musím přiznat, že bych ten prostor udělal klidně o 2 metry širší. 
Za skrývku ornice se platí zemědělskému půdnímu fondu (ZPF). Pro nás to vyšlo cca na 4.000,- ale nyní při platnosti nového stavebního zákona se částka hrozně navýšila, tak jsme rádi, že jsme to ještě stihli. 

 

Vytyčení stavby

K tomu, aby mohl geodet zpracovat dokumentaci a následně na místě stavbu vytyčit je potřeba dodat geodetovi projektovou dokumentaci, podle níž může zpracovat výkres, na němž jsou bodově znázorněny důležité body - například rohy plánovaného domu, tak jak bude umístěn fyzicky v místě stavbě.

Když nad tím tak přemýšlím, je to jeden z prvních kroků, podle kterých poprvé uvidíme obrysy našeho budoucího domu. 

 

Průběh vytyčení stavby

Na začátku jsem přemýšlel co vše si vlastně nechám vytyčit. Když jsme se prvně bavili po telefonu s geodetem, říkal mi, že lze vytyčit pouze obvod základové desky bez základových pasů, které následně mohu naměřit sám podle výkresové dokumentace. A následně po vykopání a vylití základových pasů by přijeli znovu a vytyčili by obvod základové desky znovu přímo na základové pasy.

Nebo je možné zaměřit pouze obvod základové desky, vytvořit si stavební lavičky a na ně si přenést vytyčené body, pomocí kterých si posléze přenesu vytyčení na základové pasy.

Tato varianta se mi líbila více, hlavně kvůli tomu, že stavební lavičky jsem plánoval udělat tak jako tak, a přišlo mi tedy zbytečné stavěť lavičky a zároveň provádět vytyčení podruhé. Zároveň jsem ušetřil nějaké ty peníze za druhé vytyčení.

 

Doporučuji být při vytyčení osobně na pozemku.

 

Samotné vytyčení stavby probíhá přímo v terénu na pozemku pomocí dřevěných kolíků, které se zatlučou do země přesně v místech budoucích rohů základové desky.   

U nás toto bylo jednoduché, protože máme dům ve tvaru obdélníku a bylo potřeba vytyčit pouze rohy základové desky. Kormě vytyčení bodů jsem geodeta požádal také o zaměření výškových bodů v místě vytyčení včetně výšky příjezdové cesty, která se nachází o několik desítek centimetrů výše než naše základové pasy.

Když bylo vytyčení dokončeno, mohl jsem začít stavět stavební lavičky, které jsem musel stihnout udělat a umístit ještě ten den, protože den na to jsem měl domluveného bagristu. 
 

Takže tohle pro mě znamenalo oficiální zahájení stavebních prací.

 

Stavební lavičky

Stavební lavičky jsou pomocné prvky, které se vystavují kolem domu, primárně v jeho rozích nebo v místech kde budeme mít vnitřní základové pasy a přeneseme na ně vytyčené body, například pomocí provázků.

Stavební lavička není žádný složitý stavební prvek a stačí nám na ni 2 latě a jedno prkno a několik vrutů nebo hřebíků. Je však dobré, aby byly lavičky alespoň trochu pevné a nezhroutili se nám hned při prvním větru. 
 

K večeru jsem měl lavičky hotové a umístěné, kde bylo potřeba. Kromě rohů jsem si udělal také dvě dlouhé lavičky pro vnitřní schodiště pro které bylo také potřeba vykopat základové pasy. Pak jsem se ještě pustil do natažení provázků pomocí olovnice, kterou jsem si pomáhal ke správnému přenesení těch kolíků. Pak už jen stačilo to pro bagristu vyznačit na zemi a bylo to připravené.

 

Druhý den ráno přijel bagrista a začal stahovat ornici podle vyznačení.  Bohužel jsme měli smůlu na počasí, a za chvíli jsme byly mokrý, teda aspoň já, který jsem byl venku zatímco bagrista byl uvnitř bagru. Hrozilo, že to budeme muset posunout na jiný den, ale nakonec se počasí umoudřilo a dalo se pokračovat. Skrývka zabrala bagristovi asi 3 hodiny. Domluvili jsme se, že bude dobré, pokládat ornici hned vedle výkopu, abychom ušetřili čas, který by potřeboval na její přesun na jiné místo na pozemku. 
 

Po dokončení jsme se pustili do výkopu základových pasů. Jejich hloubku jsem měřil pomocí nivelačního laseru a přijímače umístěného na lati. 
 

Výkop jsme bohužel ten den celý nestihli i kvůli počasí a museli jsme to dokončit o pár dnů později, protože se místy hlína lepila na lžíci. Počkali jsme až to vyschne a bude možné pokračovat. O tři dny později bagrista vykopal zbývající výkopy včetně výkopu pro komín. 
 

Tim jsme měli tuto etapu dokončenou a mohl jsem se pustit do dalších prací.

 

 

 



Líbí se Vám tento článek a rádi byste se na něco zeptali?