Výkop základových pasů
Po tom co jsme provedli skrývku ornice, jsme se mohli vrhnout na samotné vykopání základových pasů. Před tím ale bylo ještě potřeba přenést obvod základové desky na zem, protože původní vyznačené linie zmizeli spolu s ornicí.
To bylo potřeba udělat ještě ten den, kdy probíhala skrývka. Takže jsem využil času, který jsem měl, než bagrista dokončil celou skrývku.
Jak jsem psal v předchozím článku, nechtěl jsem provádět vytyčení samostatně pro základovou desku a samostatně pro základové pasy. Proto jsem po obvodu budoucího domu a v jeho rozích umístil stavební lavičky, pomocí kterých jsem toto mohl již následně udělat sám.
Když byla daná část hotová a bagr se na ono místo již nevracel, mohl jsem na stavební lavičky natáhnout opět provázek a za pomoci olovnice přenést linie na zem. K přenesení na zem jsem použil značkovací sprej Dupli-Color který jsem koupil v OBI za 280,- Kč. S jeho pomocí jsem mohl lehce vyznačit střed základových pasů a tedy trasu, kterou bude bagr následovat.
Byl jsem zvědavý jak výkop půjde a zda bude docházet k sesuvu bočních stěn, protože v té době jsme měli deštivé počasí. Ale na druhou stranu máme pomerně dost jílovitou zeminu a jak e ukázalo mělo to i své výhody i když měl chvílemi s výkopem problémy.
Když bagrista dokončil skrývku, připravili jsme si stavební dokumentaci a do prostoru stavby jsem umístil nivelační laser, který ale nebyl rotační a tak jsem ho umístil tak aby byl v dosahu přijímače, který jsem umístil lať abych mohl kontrolovat hloubku výkopů.
V té době se počasí umoudřilo a přestalo pršet, ale přesto lehce foukal vítr.
Musím říct, že mi měření s nivelačním laserem dalo tehdy zabrat. Neměl jsem s ním tolik zkušeností a protože foukal vítr, stačilo aby se lehce opřel o laser a ten se lehce rozkmital. Bohužel na té vzdálenosti to létalo o několik centimetrů né-li až o 10cm. Takže jsem z toho byl takový zkleslý a neustále jsem se pokoušel nějak laser přenastavovat, zda neměří špatně. Nakonec se ukázalo, že byl problém i v intenzitě osvětlení, díky kterému chvílemi nemohl přijímač paprsek detekovat.
To se místy podepsalo na menších rozdílech v hloubce, ale rozdíli byly ve výsledku zanedbatelné.
Ten den bylo počasí šílené a jak bagrista kopal základové pasy, bylo vidět že měl chvílemi problém tu zeminu urvat. Zaprvé jak to bylo nasáklé vodou a pak protože máme jílovité podloží až na samotné dno základových pasů, takže bylo chvílemi vidět, že se s tím ten bagr pere. Ale nakonec dobrý. Jen jsme kvůli tomu počasí nestihli vykopat základové pasy celé a museli jsme to nechat an další den, kdy bylo již slunečno a i šlo to již hezky.
Když jsme udělali základové pasy pro dům, pustili jsme se ještě do základových pasů pro terasu. Tu jsme měli mít původně pouze na patky a dřevěnou, ale nakonec jsme se dohodli, že pro terasu uděláme základové pasy a pevně je spojíme se základovou deskou.
Se ženou jsme se nakonec domluvili, že bychom rádi v budoucnu terasu využívali také jako zimní zahradu.
Kolik nás to stálo?
- výkopové práce včetně skrývky ornice - 8.000 ,- Kč
- značkovací sprej - 279 ,- Kč
- zednický provázek - 3 špulky 59 ,- Kč/ks
- prkna na stavební lavičky + latě - zadarmo
Cena celkem - 8 279 ,- Kč