Naše představa domu
Když jsme se se ženou začali začátkem minulého roku (2023) věnovat přípravě vizuální podobě domu, nevěděli jsme úplně nad čím vším je potřeba přemýšlet. Věděli jsme ale, že budeme dům z většiny stavět svépomocí a podle toho jsem si v průběhu roku shromažďoval informace o stavebním materiálu, jejich výhody/nevýhody, tepelné a izolační vlastnosti a jejich cenu. I když se cena v průběhu roku mění, počítal jsem s určitou tolerancí.
Když jsme byly na navštěvě u přátel, kteří v té době dokončili stavbu jejich domů, získali jsem vždy cenné informace, které nám pak pomohli si ujasnit některé naše představy a lépe se tak zaměřit na věci, které v tu chvíli byly důležité.
Již delší dobu jsem měl pocit, že potřebuji mít nějaký svůj vlastní projekt, kterému bych se mohl plně věnovat, řídit si celý proces realizace, udělat si to co mám v hlavě podle sebe a podle daných postupů a ovlivnit tak výslednou kvalitu a také konečný výsledek a být neustále u toho když nám s každou dokončenou etapou zase o nějaký ten kus vyroste náš dům. Je to příjemný pocit, když člověk za sebou něco vidí a také si toho pak úplně jinak váží a také ví kde co a jak je udělané.
Celkově mám rád, když mám přehled a mít možnost něco ovlivnit.
Stavbu domu beru jako jeden ze svých největších projektů, který ve svém životě mohu realizovat když pominu výchovu svého potomka.
Na začátku bylo potřeba promyslet mnoho aspektů a snažit se přemýšlet co nejvíce prakticky.
Nejdříve jsem zajeli na pozemek a pomocí dronu jsme si zdokumentovali aktuální situaci včetně okolních pozemků a sousedních domů. Zároveň jsme si zjistili kde nám vychází a kde zapadá slunce. Později jsme si doma mohli v klidu sednout a zamyslet se nad celkovu dispozicí pozemku, možným umístěním domu a správnému natočení vůči světovým stranám i podle východu a západu slunce.
Pro ženu bylo důležité, abychom ve společné místnosti a na terase měli světlo pokud možno až do pozdního večera. Také jsme chtěli, aby natočení domu, co nejvíce ladilo se sousedními domy a přitom jsme měli v hlavních společných prostorech soukromý a vlastně i do budoucna, pokud bychom si chtěli na střechu přidat solární panely, tak abychom měli co největší účinnost.
Toto nebyl lehký úkol, jelikož do toho již vstupovalo i rozložení interiéru. To jsme také několikset krát měnili.
Co nám hodně pomohlo, bylo si definovat rozměry domu. Ty se sice také měnili, ale vlastně již ne tak markantně.
Jednoduchý náčrt domu včetně pozemku jsme nakreslili do programu Autodesk Revit, zde jsme si mohli vyzkoušet i trajetorii slunce v jednotlivých ročních obdobích a zakomponovat do toho i představy o místě kde bychom chtěli mít parkovací plochu s krytým stáním a garáž s dílnou.
Dispozice pozemku
Náš pozemek se nachází na konci obce. Jedná se o rohovou parcelu o ploše 1630 m2, která vznikla rozdělením jedné velké parcely na 4 současné parcely včetně příjezdové cesty, jenž vede od středu pozemku a napojuje se na hlavní silnici vedoucí z obce.
Náš pozemek byl již před zahájením stavby zasíťovaný, Na hranici pozemku byl postavený pojistkový pilíř od ČEZd a pár metrů od hranice pozemku byla vodovodní a kanalizační přípojka na kterou jsme se později připojovali.
Vjezd na pozemek není zcela optimálně přístupný a až budeme řešit vjezd na pozemek včetně posuvných vrat, budeme muset vjezd upravit, aby neměl nikdo problém se vytočit při výjezdu z pozemku.
Protože se na příjezdové cestě nebude v budoucnu možné otočit, bylo nutné uvažovat o větší parkovací ploše u nás na pozemku. Když jsem si načrtnul a pak fyzicky na parkovišti vyzkoušel kolik místa je potřeba pro komfortní otočení s jedním autem typu combi, vyšlo mi, že bychom měli počítat s minimálně 120 m2. Ale je nutné počítat, že se na pozemku může sejít i více aut. Proto počítám s plochou alespoň o 150 m2.
Před domem uvažuji o krytém stání, které by přímo navazovalo na příjezdový prostor a šetřilo tak potřebný prostor na případné otočení.
Bungalov nebo patrový dům?
Ze začátku jsme přemýšleli o stavbě bungalovu i kvůli budoucímu přístupu, ale kvůli místní vyhlášce nejsou v této lokalitě bungalovy povolené.
Rozložení místností
Když jsme měli zmapovaný pozemek a okolní domy přišlo na řadu začít řešit co vše vlastně chceme mít v domě za místnosti a jak bychom měli orientovat jejich umístění v domě.
Protože neexistuje žádné ucelené pravidlo podle kterého bychom se mohli řídit, hledali jsme informace na internetu.
Věděli jsme ale, že v domě chceme mít tyto místnosti:
- spojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou
- koupelna se sprchovým koutem a vanou
- samostatné WC
- zádveří
- technická místnost
- ideálně místnost pro hosty
- dva dětské pokoje
- velká ložnice s velkou šatnou pouze pro naše věci
- pracovna
- schodiště
- terasa, kterou bychom později využívali také jako zimní zahradu
Tak a teď to bylo potřeba vše správně rozmístit.
Na internetu jsme se dočetli, na jakou světovou stranu by měli být některé místnosti orientované.
Terasa,obývací pokoj s kuchyní a jídelnou
- Terasu jsme orientovali na jih. To proto, abychom na ní dopadalo světlo po celý rok. Navíc bychom z ní rádi v budoucnu udělali zimní zahradu.
- Obývací pokoj s kuchyní je též orientovaný na jih a tvoří dohromady otevřený prostor o ploše 36m2. Kuchyň je umístěna na jihovýchod, abychom ráno měli nejvíce ranních paprsků právě v kuchyni a v jídelním prostoru. V pozdním odpoledni tak budeme mít pořád teplé světlo v obývacím pokoji, který je umístěný na jihozápad. Budeme tak mít i v zimním období dostatek světelných paprsků a pravděpodobně také vyšší tepelné zisky.
Schodiště
- Schodiště nám vlastně svým způsobem navazuje na kuchyň. Umístili jsme ho hned vedle kuchyně a protože jsme chtěli mít schodiště dřevěné, rozhodli jsme se, že prostor pod nim využijeme k vestavění kuchyňských spotřebičů jako je americká lednice, trouba, mikrovlnná trouba, malá spíž a nějaké menší úložné prostory. Z druhé strany schodiště pak využijeme zbytek prostoru jako úložný prostor například pro boty. Take využijeme první 3 schody a vytvoříme z nich šuplíky.
- schodiště bude zkrácené účko bez podesty abychom ušetřili nějaký prostor a tak nám před schodištěm vznikne galerie kde bude umístěné designové svítidlo.
Koupelna
- Koupelna je vlastně orientovaná na východ hned vedle schodiště.
Pokoj pro hosty - hned vedle koupelny je umístěný v zadním rohu domu pokoj pro hosty, který pravděpodobně bude prozatím sloužit jako provizorní ložnice.
Technická místnost
- Technická místnost je orientovaná na severozápad v zadním rohu domu. Jedná se o relativně větší místnost aby se sem vešli veškeré technické prvky a bylo ji také možné využít jako prostor pro uskladnění potravin.
WC v 1NP i 2NP a zádveří - obě místnosti jsou orientované na západ.
Dětské pokoje
- počítali jsme s dvěma dětskými pokoji, které jsou umístěné v 2.NP nad obývajícím pokojem a kuchyní a jsou tedy orientované na jihovýchod a jihozápad.
Ložnice včetně šatny
- abychom měli nějaké to soukromý rozhodli jsme se umístit ložnici na druhou stranu domu a máme tak ložnici orientovanou na severovýchod.
Pracovna
- je umístěna v 2NP a je orientovaná na západ